szyja kobiety w trakcie zabiegu w salonie kosmetycznym
Ciało Twarz

Jak usunąć zmarszczki na szyi? Skuteczne metody

Zmarszczki na szyi? Wypełnienie zmarszczek na szyi kwasem hialuronowym

Zmarszczki na szyi są jedną z oznak starzenia, która może znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie. Tymczasem szyja, choć często pomijana w codziennej pielęgnacji, wymaga szczególnej uwagi. Skóra w tej części ciała podlega nie tylko naturalnym procesom starzenia się. Ze względu na to, że szyja porusza naszą głową, jej mięśnie i skóra są narażone na powtarzalne skurcze i rozciąganie. To może przyspieszać powstawanie zmarszczek i pogłębiać istniejące.

Dlaczego robią się zmarszczki na szyi?

Starzenie się skóry na szyi jest procesem wieloczynnikowym i złożonym. Wynika zarówno z naturalnych zmian w organizmie, jak i wpływu czynników zewnętrznych. Skóra szyi jest cieńsza i zawiera mniej gruczołów łojowych niż skóra twarzy. To sprawia, że jest bardziej podatna na wysuszenie i utratę elastyczności. Ponadto, skóra w tej okolicy jest stale narażona na ruchy i rozciąganie, co przyczynia się do powstawania zmarszczek.

Wpływ starzenia wewnętrznego

Wiele czynników może wpływać na tempo starzenia się naszej skóry i to, jak szybko pojawią się tego oznaki. Częściowo odpowiadają za to czynniki wewnętrzne, na które nie mamy wpływu, takie jak:

  • zmiany hormonalne – w miarę starzenia zmniejsza się produkcja kluczowych hormonów, co wpływa na gęstość, nawilżenie i elastyczność skóry. Szczególnie po menopauzie, kiedy poziom estrogenów spada, skóra szyi staje się cieńsza, bardziej sucha i mniej elastyczna.
  • ubytek kolagenu i elastyny – kluczowe białka strukturalne skóry, czyli kolagen i elastyna, wraz z wiekiem ulegają degradacji. To prowadzi do zmniejszenia jędrności i sprężystości skóry. A to z kolei manifestuje się w postaci zmarszczek i zwiotczenia skóry na szyi.
  • uwarunkowania genetyczne – nasze geny odgrywają bardzo ważną rolę w procesie starzenia się skóry, determinując jej typ, predyspozycje do pojawiania się problemów, a także szybsze starzenie.

Wpływ czynników zewnętrznych

Na to, jak szybko postępuje proces starzenia się naszej skóry, wpływają też czynniki zewnętrzne. W tym przypadku często mamy wpływ na ich intensywność. Możemy też dużo łatwiej niż w przypadku starzenia wewnętrznego zapobiegać i opóźniać skutki. Trzy kluczowe czynniki zewnętrzne wymieniane są najczęściej jako główne przyczyny starzenia się skóry:

  • ekspozycja na promieniowanie UV – nadmierna ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony niszczy włókna kolagenu i elastyny, przyspieszając powstawanie zmarszczek i utratę jędrności. Promieniowanie UVA m.in. wywołuje alergie i reakcje fototoksyczne, wpływa na powstawania wolnych rodników, niszczy białka strukturalne skóry, a także powoduje teleangiektazje[i],
  • czynniki środowiskowe – zanieczyszczenia, dym tytoniowy i inne toksyny środowiskowe również przyczyniają się do powstawania wolnych rodników, które uszkadzają skórę i przyspieszają proces starzenia,
  • dieta i styl życia – istnieje wiele badań potwierdzających, że ogólny stan naszego organizmu, w tym kondycja skóry w dużym stopniu zależą od tego, czy nasza dieta jest zbilansowana i bogata w składniki odżywcze; także styl życia (odpowiednia ilość snu, regularna aktywność fizyczna i unikanie stresu) są bardzo istotne dla utrzymania dobrej kondycji.

Jest jeszcze kilka czynników, które mogą wpływać na wygląd skóry i sprawiać, że pojawią lub pogłębią się zmarszczki na szyi. Są to np. niektóre pozycje w czasie snu mogą wywierać nacisk na skórę szyi, prowadząc do powstawania tzw. zmarszczek sennych. Poprzeczne zmarszczki na szyi, tzw. naszyjnik wenus to z kolei głównie skutek częstego schylanie głowy do telefonu. Również pomijanie szyi w codziennej pielęgnacji skóry może prowadzić do jej szybszego starzenia. W czasie naszej rutyny często nie poświęcamy szyi tyle uwagi, ile potrzebuje. To skutkuje brakiem ochrony i nawilżenia. Warto pamiętać informację z książki „Szczęśliwa skóra” Adiny Grigore. Autorka pisze m.in. o tym, że skóra naszej twarzy kończy się tuż nad biustem. Dlatego cała ta strefa powinna podlegać takiej samej uwadze pielęgnacyjnej.

Jak skóra się starzeje?

Starzenie się skóry to proces, który zachodzi zarówno na poziomie mikroskopowym, jak i makroskopowym. Oba wpływają na wygląd, strukturę i funkcje skóry.

Zmiany strukturalne

Te zmiany możemy zaobserwować na poziomie mikroskopowym. Są to:

  • zmniejszenie produkcji kolagenu i elastyny – z wiekiem, skóra traci te naturalne białka strukturalne, co prowadzi do utraty jędrności i elastyczności; w rezultacie skóra staje się cieńsza i mniej odporna na zewnętrzne uszkodzenia,
  • zmniejszenie zawartości kwasu hialuronowego w skórze, które następuje wraz z wiekiem, prowadzi do zmniejszenia jej zdolności do zatrzymywania wody, co skutkuje wysuszeniem i pogłębieniem zmarszczek,
  • zmiany w gruczołach łojowych i potowych Zmiany te prowadzą do zmniejszenia produkcji sebum, co może powodować suchość skóry i osłabienie jej bariery ochronnej.

Zmiany wizualne

Objawy starzenia się skóry widzimy jednak przede wszystkim na jej powierzchni. Są to:

  • początkowo drobne, a z wiekiem coraz bardziej widoczne zmarszczki i linie to jedne z najbardziej widocznych oznak starzenia; powstają w wyniku utraty elastyczności skóry i naturalnych ruchów mięśni mimicznych,
  • zwiotczenie skóry będące skutkiem utraty jędrności, co jest szczególnie widoczne w okolicach twarzy i szyi,
  • częstym skutkiem i jednocześnie oznaką starzenia się skóry jest pojawienie się plam starczych i nierównomiernego kolorytu skóry, częściowo spowodowane przez ekspozycję na promieniowanie UV.

Jak pozbyć się zmarszczek na szyi?

Całkowite usuwanie zmarszczek na szyi jest niemożliwe, ponieważ są one jednym z objawów naturalnego starzenia się skóry. Niemniej kompleksowe podejście obejmujące odpowiednią pielęgnację, zdrowy styl życia oraz regularne korzystanie z profesjonalnych zabiegów dostępnych w salonach kosmetycznych pomoże utrzymać skórę w dobrej kondycji.  Co ważne, nowoczesne technologie technologie pozwalają na skuteczne i szybsze osiągnięcie widocznych efektów odmładzających, a tym samym znaczącej redukcji zmarszczek.

Poniżej zebraliśmy kilka najbardziej popularnych, nieinwazyjnych lub nisko inwazyjnych, a jednocześnie skutecznych terapii przeciwstarzeniowych, które oferuje Instytut Piękna Masiak:

Mezoterapia igłowa

To zaawansowany zabieg polegający na mikroiniekcjach składników aktywnych bezpośrednio w głąb skóry. Stosowane substancje, takie jak witaminy, minerały, kwas hialuronowy oraz peptydy, stymulują skórę do regeneracji, poprawiają jej elastyczność i nawilżenie. Mezoterapia jest skuteczna jako sposób na usuwanie zmarszczek na szyi, ale też w poprawie ogólnej kondycji skóry.

Laseroterapia

Skoncentrowane światło do lasera to jeden z wielu sposobów na to, jak wygładzić skórę szyi. Zabiegi laserowe są bardzo skuteczne w redukcji zmarszczek, plam starczych, a także w poprawie tekstury i jędrności skóry. W Instytucie Piękna Masiak oferujemy terapie różnymi typami laserów i jako jedyni na terenie Wrocławia posiadamy laser emitujący długość fali 675 nm i wyposażony w głowicę chłodzącą, dzięki czemu zabieg jest bardzo komfortowy, a jednocześnie – niezwykle skuteczny, szczególnie w redukcji zmarszczek, poprawie jędrności i modelowaniu owalu twarzy.

Radiofrekwencja mikroigłowa

To innowacyjny zabieg, który łączy mikronakłucia skóry z energią radiofrekwencyjną. Nakłucia stymulują naturalną produkcję kolagenu i elastyny, podczas gdy energia cieplna wnika głęboko w skórę, pobudzając mikrokrążenie i zapewniając dodatkowy efekt liftingujący. Ta metoda jest szczególnie skuteczna w ujędrnianiu skóry, redukcji zmarszczek oraz poprawie tekstury skóry.

Czym wypełnić zmarszczki na szyi? 

Choć zmarszczek nie można się pozbyć, dzięki medycynie estetycznej możemy tak je wypełnić lub rozluźnić mięśnie odpowiedzialne za ich powstawanie. Mowa o iniekcjach z użyciem usieciowanego kwasu hialuronowego, który poprawi sprężystość skóry, wygładzi ją i wypełni zmarszczki. Inny sposób, który jest doskonały na pionowe zmarszczki na szyi, to wstrzyknięcie neurotoksyny, powszechnie znanej jako jad kiełbasiany. Niewielkie, bezpieczne dawki toksyny wstrzykiwane są w określone obszary szyi, co prowadzi do czasowego rozluźnienia mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek. Efekty są widoczne już po kilku dniach i utrzymują się przez kilka miesięcy.

Każdy z tych zabiegów oferuje unikalne korzyści i zawsze dostosowujemy go do indywidualnych potrzeb klienta, często łącząc różne terapie dla uzyskania najlepszych efektów. W Instytucie Piękna Masiak zapewniamy profesjonalną opiekę i doradztwo, aby wybrać najlepszą metodę terapii przeciwstarzeniowej dostosowaną do indywidualnych celów pielęgnacyjnych każdego klienta. Jeśli zmarszczki spędzają Ci sen z powiek, a twarz i szyja tracą jędrność, nie zwlekaj i już dziś umów się na bezpłatną konsultację. Razem popracujemy nad ich odmłodzeniem.


[i] Zalewska A., Cylkowska-Nowak M., Zdrowa skóra a słońce – próba diagnozy wiedzy oraz wybranych postaw, Nowiny Lekarskie 2012, 81, 3, 214–218, s. 215, online: https://jms.ump.edu.pl/uploads/2012/3/214_3_81_2012.pdf, dostęp: 5.01.2024

Możesz także polubić ...
Popularne artykuły ...