nogi kobiety w trakcie zabiegu epilacji laserowej instytut piękna masiak
Ciało Twarz

Wrastające włoski. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Przykra dolegliwość, jaką są wrastające włoski, może uprzykrzyć życie. Włoski, które nie mogą przebić się przez naskórek, rosną w głąb skóry. Jest to nie tylko nieestetyczne, ale też może wywoływać stany zapalne. Na szczęście, z problemem tym można walczyć, a nawet skutecznie się go pozbyć. Jak to zrobić?

Jak rosną włosy?

Proces wzrostu włosów jest złożony i fascynujący. Każdy włos wyrasta z mieszka włosowego, który jest małą, ale złożoną strukturą znajdującą się w obrębie skóry właściwej, na głębokości ok. 1 mm, pod warstwą naskórka. Pojedynczy mieszek składa się z kilku elementów, w tym komórek macierzystych i melanocytów, które odpowiadają za wzrost i kolor włosa.

Mieszek włosowy otaczają małe gruczoły łojowe, które wydzielają sebum, które pomaga utrzymać skórę oraz włosy nawilżone i zdrowe. Włos, aby stał się widoczny na powierzchni skóry, musi przebić się przez warstwę rogową naskórka. Jest to zewnętrzna, twarda warstwa skóry, której główną funkcją jest ochrona.

Normalny cykl wzrostu włosa obejmuje trzy fazy: anagen (faza wzrostu), katagen (faza przejściowa) i telogen (faza spoczynku). W fazie anagenu włosy rosną aktywnie, w katagenie ich wzrost ustaje, a mieszek się kurczy, natomiast w fazie telogenu włos pozostaje w mieszkach, aż do momentu wypchnięcia przez nowy włos w kolejnym cyklu anagenu.

Zakłócenie w tym procesie może powodować, że włosy nie mogę przebić się przez naskórek. Wówczas zaczynają rosnąć wewnątrz skóry, zamiast na zewnątrz, zawijając się. Takie wrastające włoski mogą wywołać stan zapalny.

Czemu włosy wrastają?

Problem wrastających włosów może mieć kilka przyczyn. Oto najczęstsze z nich:

  • nieprawidłowa technika depilacji, tj. golenie lub depilacja przeciwko kierunkowi wzrostu włosów, 
  • stosowanie tępych maszynek do golenia lub niewłaściwe woskowanie,
  • rodzaj włosów – niektóre ich typy, szczególnie te kręcone i/lub grube, są bardziej podatne na wrastanie
  • gruba i/lub sucha skóra,
  • zaniechanie złuszczania martwego naskórka na ciele i brak nawilżania,
  • ciasna odzież – często noszenie ciasnych ubrań, szczególnie w miejscach, w których się depilujemy, jak nogi czy okolica bikini, może zwiększać nacisk na skórę,
  • predyspozycje genetyczne – bywa, że niektóre osoby są bardziej podatne na wrastanie włosów ze względu na specyfikę swoich mieszków lub typ skóry.

Co zrobić, aby włoski po depilacji nie wrastały?

Z pewnością wyeliminowanie wszystkich wymienionych wyżej czynników, z wyjątkiem oczywiście genetyki, to bardzo ważny krok, aby zapobiegać wrastaniu włosków po depilacji. Regularne peelingi i nawilżanie skóry, unikanie ciasnych ubrań, a także odpowiednie podejście do samej techniki usuwania owłosienia w wielu przypadkach pomogą uniknąć tego uciążliwego problemu.

Również wybór odpowiedniej dla nas metody depilacji może być ważnym elementem (Zobacz: depilacja laserowa). Nie zawsze bowiem każdy sposób jest odpowiedni dla wszystkich. Warto w tym zakresie poeksperymentować. Jeśli używamy maszynki do golenia, pamiętajmy, aby była ostra i zdezynfekowana. Przed każdą depilacją warto wykonać peeling, który pomoże usunąć martwe komórki i otworzyć pory. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko, że włosy wrosną pod skórę. Z kolei po depilacji powinniśmy zaaplikować na skórę delikatne środki łagodzące i nawilżające. Pomogą one uspokoić skórę i zmniejszą ryzyko podrażnień, które również mogą przyczynić się do wrastania włosów.

Jak pozbyć się wrastających włosków?

Kiedy jednak, mimo stosowania powyższych sposobów, nie udało nam się zapobiec wrastaniu włosków, możemy spróbować „pomóc” im wydostać się na powierzchnię skóry. sposobem na wrastające włoski są na przykład ciepłe kompresy, które pomogą złagodzić podrażnienie i otworzą pory. Nie jest to jednak metoda stuprocentowo skuteczna. 

Jeśli nie jest to absolutnie konieczne, zdecydowanie nie zalecamy wyrywania włosków pęsetą ani wyciskania ich. Może to prowadzić do dodatkowego podrażnienia i ryzyka infekcji. W kilku przypadkach wrastające włoski mogą być szczególnie uciążliwe.

Wrastające włoski na nogach

To problem, który może być irytujący ze względu na dużą powierzchnię depilacji. Wspomniane wyżej metody zapobiegania wrastaniu włosów powinny być skuteczne, jeśli będziemy stosować je regularnie. Niemniej to właśnie na nogach naskórek dość szybko rogowacieje, a z wiekiem skóra staje się mniej elastyczna i nawilżona. W rezultacie wiele kobiet w okresie menopauzy zaczyna obserwować zwiększoną tendencję do wrastania włosków w tej części ciała.

Warto w takiej sytuacji rozważyć epilację laserową, która pomoże znacząco zredukować, a w bardzo wielu przypadkach – wyeliminować odrastanie włosów, ponieważ niszczy mieszki włosowe. Jeśli masz obawy przed takim zabiegiem pomyśl o terapiach wzmacniających skórę na nogach, głęboko złuszczających oraz poprawiających poziom nawilżenia. 

Wrastające włosy w okolicach bikini

Wrastające włoski w okolicy bikini są szczególnie problematyczne ze względu na delikatność i wrażliwość skóry w tej strefie. Do tego dochodzi częste tarcie, szczególnie w okolicach pachwin. Jeśli dodamy do tego ciasną bieliznę i odzież, możemy doprowadzić do naprawdę ciężkich i trudnych do szybkiego wyleczenia stanów zapalnych.

W tym przypadku, jeżeli mamy skłonności do wrastających włosów, najlepszą metodą będzie po prostu ich długotrwałe usunięcia za pomocą epilacji laserowej.

Wrastające włosy na twarzy u mężczyzn

Włoski wrastające w skórę na twarzy u mężczyzn to częsty problem, zwłaszcza gdy regularnie się golą. Do tego włoski na brodzie czy wąsie są zwykle twarde, przez co ich wrośnięcie szybciej wywołuje stan zapalny.

Stosowanie opisanych wyżej zasad może pomóc, ale niestety, nie zawsze. W przypadku mężczyzn epilacja włosów na twarzy zwykle nie jest mile widziana. Dlatego jeśli masz skłonności do wrastania włosów na brodzie i wąsach, warto poddać się serii zabiegów wzmacniających skórę, takich jak np. mezoterapia mikroigłowa czy nanoigłowa, radiofrekwencja czy laseroterapia. Pomogą one pobudzić produkcję kolagenu i elastyny, a tym samym – skóra będzie grubsza i zdrowsza. Dzięki temu łatwiej 

Czy wyrywać wrastające włosy?

Jak już wspomniałam, wyrywanie wrastających włosów nie jest najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza że często, aby złapać włosek, musimy przerwać ciągłość naskórka. To może prowadzić do zaostrzenia stanów zapalnych. Szczególnie nie zalecamy, aby wyrywać wrastające włosy w domu, ponieważ może to prowadzić do infekcji i blizn. Zamiast tego, lepiej skonsultować się ze specjalistą, który może bezpiecznie usunąć wrastające włoski i doradzić odpowiednią pielęgnację.

Wrastające włosy mogą być frustrujące, ale na szczęście znamy wiele metod radzenia sobie z tym problemem. Jeśli dotyczy on Ciebie, skorzystaj z profesjonalnej pomocy naszych fachowców. Instytut Piękna Masiak oferuje specjalistyczne zabiegi, które pomogą rozwiązać problem wrastających włosów raz na zawsze. Zapisz się już dziś na bezpłatną konsultację, a jest szansa, że już niedługo przestanie Ci on spędzać sen z powiek.

Możesz także polubić ...
Popularne artykuły ...