kosmetolog wykonuje zabieg laserowy na twarzy kobiety
Twarz

Trądzik u dorosłych – skąd się bierze i jak go leczyć?

Trądzik to schorzenie skóry, który dotyka coraz większą liczbę osób, niezależnie od wieku. Często uważany za domenę nastolatków, jednak istnieje także trądzik dorosłych. Jakie są jego przyczyny i czy możemy go skutecznie leczyć? 

Co to jest trądzik dorosłych?

Trądzik dorosłych, znany również jako trądzik wieku dorosłego, to stan zapalny skóry charakteryzujący się zaczerwienieniem skóry, pojawieniem się na niej wyprysków, zaskórników i cyst. Pojawia się nie tylko na twarzy, ale też na szyi, plecach czy klatce piersiowej. Pojawia się najczęściej po 30. roku życia i bywa bardzo oporny na leczenie, co więcej – częściej niż w przypadku trądziku młodzieńczego pozostawia blizny. 

Dlatego jeśli u nas wystąpi, bardzo ważne jest jak najszybsze wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji, a często także leczenia. Przede wszystkim jednak ważne jest zdiagnozowanie i wyeliminowanie czynników, które mogły spowodować pojawienie się trądziku dorosłych.

Co powoduje trądzik u dorosłych?

Podobnie jak w przypadku trądziku młodzieńczego, za główną przyczynę trądziku dorosłych uważa się zaburzenia hormonalne. Szczególnie u kobiet zmiany poziomu hormonów mogą prowadzić do pojawienia się kłopotliwych zmian na skórze. Istnieją badania, które łączą występowanie trądziku u dorosłych z dietą. Naukowcy dowiedli, że spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym oraz nabiału sprzyja pojawianiu się zmian trądzikowych na skórze[i].

Inną przyczyną jest wysoki poziom stresu, który może zwiększać produkcję sebum, co szczególnie sprzyja powstawaniu trądziku. Choć nie jest o przyczyna bezpośrednia, warto wymienić także niewłaściwą pielęgnację skóry. Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, szczególnie zawierających składniki komedogenne, może prowadzić do zatykania porów, a w rezultacie – powstawania trądziku.

Rodzaje trądziku u dorosłych

W przypadku osób dorosłych występuje kilka rodzajów trądziku, w tym – co może dziwić – także trądzik młodzieńczy. Omówmy je pokrótce.

Trądzik młodzieńczy (acne vulgaris)

Rozwija się z mikrozaskórników powstających w porach skóry, w których odkłada się nadmiar sebum. Keratynizacja zachodząca w mieszkach włosowych powoduje, że sebum nie może znaleźć ujścia i rozwija się w zaskórniki otwarte i/lub zamknięte. Na to wszystko nakłada się namnażanie się bakterii obecnych na skórze, które produkują substancje mogące wywołać zmiany zapalne zaskórników i ich przekształcenie w ropne krosty.

Trądzik różowaty (acne rosacea)

Pojawia się u dorosłych i jest skutkiem nieprawidłowej pracy naczyń krwionośnych. Może się nasilać w okresach, w których zaburzona jest gospodarka hormonalna, np. w menopauzie. Często dotyka osoby mające cerę naczynkową – pojawiają się na niej zmiany o charakterze rumieniowym, które przekształcają się w grudki i krostki. 

Najczęściej jest wywołany czynnikami genetycznymi (skłonność do trądziku różowatego może być dziedziczna) związanymi ze specyficzną budową naczyń krwionośnych. Ten rodzaj trądziku dorosłych może być także schorzeniem autoimmunologicznymi, czyli skutkiem nieprawidłowości w odpowiedzi immunologicznej organizmu na czynniki zewnętrzne. Inna przyczyna trądziku różowatego to zakażenia bakteryjne. 

Trądzik hormonalny

To również odmiana trądziku charakterystyczna dla osób dorosłych. Wywołują go zaburzenia gospodarki hormonalnej, zwłaszcza nadmierna produkcja testosteronu. 

Jak pozbyć się trądziku u dorosłych?

Trądzik u dorosłych jest nie tylko schorzeniem, ale też często jest postrzegany jako problem estetyczny. Może to mieć duży wpływ na nasze samopoczucie i pewność siebie. Na szczęście, dzięki postępom w dermatologii i medycynie estetycznej, istnieje wiele skutecznych metod leczenia trądziku, które pomagają przywrócić skórze zdrowy wygląd.

Leczenie trądziku dorosłych wymaga indywidualnego podejścia i często połączenia różnych metod, takich jak:

  • stosowanie preparatów miejscowych, tj. kosmetyków, a często też leków zawierających retinoidy, kwas azelainowy czy nawet antybiotyki,
  • przy nasilonych zmianach konieczne bywa podanie leków doustnych, w tym antybiotyków, izotretynoiny lub środków hormonalnych,
  • zmiany w diecie polegające na ograniczeniu produktów o wysokim indeksie glikemicznym (m.in. białe pieczywo, słodycze, makarony z białej mąki, biały ryż czy gotowane ziemniaki) oraz nabiału,

Skuteczne sposoby na trądzik u dorosłych daje nowoczesna kosmetologia estetyczna. Zabiegi takie jak peelingi chemiczne czy terapia lampą LED wspomogą proces leczenia. Z kolei laser frakcyjny nieablacyjny pomoże zredukować lub całkiem usunąć ewentualne blizny potrądzikowe. Co ważne, jeśli widzimy u siebie zmiany skórne, które przypominają opisane wyżej rodzaje trądziku, działajmy natychmiast – zanim schorzenie się rozwinie. 

Zauważyłaś zmiany na skórze, które wyglądają jak trądzik? A może dermatolog już go u Ciebie zdiagnozował? Zapraszamy do Instytutu Piękna Masiak na bezpłatną konsultację – pomożemy Ci dobrać odpowiednią pielęgnację i zalecimy zabiegi, które przyspieszą proces leczenia i pomogą odzyskać twarz.


[i] S. Ossowski, Znaczenie diety w terapii trądziku pospolitego, „Kosmetologia estetyczna” 6/2019/ vol. 8, s. 755-760.

Możesz także polubić ...
Popularne artykuły ...