hiperpigmentacja skóry zabieg geneo instytut piękna masiak
Ciało Dłonie Twarz

Hiperpigmentacja skóry. Co wpływa na powstawanie nieestetycznych plam i jak im zapobiegać?

Borykasz się z ciemnymi plamami na skórze? Hiperpigmentacja skóry ma wpływ na estetykę naszej cery. Wynika z nadmiernej produkcji melaniny i ma wiele przyczyn. Skąd się bierze? Jak i czy można jej zapobiegać? Czy da się jej pozbyć i przywrócić skórze jednolity koloryt?

Co to jest hiperpigmentacja?

Hiperpigmentacja skóry (inaczej przebarwienia) to ciemniejsze plamy na jednolitej wcześniej skórze. Najczęściej jest wynikiem nieprawidłowej pracy melanocytów, komórek, które wytwarzają melaninę, naturalny pigment nadający skórze, włosom i oczom ich kolor. Melanina ma za zadanie chronić skórę przed szkodliwym wpływem promieni UV, ale kiedy jest produkowana w nadmiarze, może prowadzić do powstawania nieestetycznych przebarwień. Głębokość, na jakiej znajduje się barwnik, odgrywa kluczową rolę w kontekście leczenia[i].

Co powoduje nadmiar melaniny?

Nadmiar melaniny, który prowadzi do hiperpigmentacji, może być wywołany przez różnorodne czynniki, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. 

Wewnętrzne przyczyny hiperpigmentacji

  1. Skłonność do hiperpigmentacji może być dziedziczona, co oznacza, że niektóre osoby są genetycznie predysponowane do nadmiernej produkcji melaniny.
  2. Zmiany hormonalne, szczególnie te występujące w czasie ciąży (melasma) lub w wyniku stosowania hormonalnej terapii zastępczej oraz antykoncepcji, mogą przyczyniać się do hiperpigmentacji.
  3. Niektóre leki i kosmetyki (np. zawierające witaminę C czy retinol) mogą zwiększać wrażliwość skóry na słońce, prowadząc do hiperpigmentacji jako efektu ubocznego.

Zewnętrzne przyczyny hiperpigmentacji

  1. Najczęstszą przyczyną powstawania przebarwień jest nadmierna ekspozycja na słońce. Promieniowanie UVA i UVB stymuluje produkcję melaniny (dlatego pod wpływem promieni zmienia się kolor naszej skóry), co może prowadzić do powstawania plam słonecznych.
  2. Blizny po trądziku, rany czy inne uszkodzenia mogą prowadzić do lokalnej hiperpigmentacji jako części procesu gojenia.
  3. Niektóre badania sugerują, że zanieczyszczenia środowiska mogą przyczyniać się do powstawania przebarwień przez indukowanie stresu oksydacyjnego w skórze[ii].

Jak pozbyć się hiperpigmentacji?

Wiemy już, od czego robią się przebarwienia skóry. Czas przyjrzeć się możliwościom ich redukcji i usunięcia. Na początek jeszcze dodajmy, że przebarwieniom wywołanym nadmierną ekspozycją na słońce można zapobiegać stosując kremy z wysokim filtrem (minimum SPF 30). Warto wiedzieć, że niektóre przebarwienia, także te posłoneczne czy pojawiająca się w ciąży melasma (ostuda), mogą zniknąć samoczynnie, podobnie jak zanika opalenizna.

Ale jeśli z różnych przyczyn na naszej skórze pojawią się ciemniejsze plamy, które nie znikają, istnieją sposoby na ich redukcję, a nawet całkowite pozbycie się. Wiele zależy od tego, jak głębokie są to zmiany, a także od ich przyczyn. Czasem pomoże zmiana w pielęgnacji, np. wprowadzenie do niej kosmetyków zawierających witaminę C czy kwas azelainowy, (wpływają na skórę rozjaśniająco). Niektórzy z nas mogą sięgnąć po domowe peelingi z kwasami Aha i BHA. Ale bywa jednak i tak, że nic w ten sposób nie zdziałamy. Wówczas skierujmy się do dobrego salonu kosmetycznego.

Profesjonalne zabiegi na hiperpigmentację

Skutecznym sposobem dającą szansę na znaczącą redukcję, a nawet usunięcie przebarwień skóry, są profesjonalne zabiegi w salonie kosmetycznym. Instytut Piękna Masiak ma szeroką ofertę terapii zmian pigmentacyjnych skóry i przywracaniu jej jednolitego kolorytu. Wiele z nich, poza działaniem na przebarwienia, ma również dodatkowy, bardzo pozytywny wpływ.

IPL i ResurFX™ – Photofabulous™

Technologia światła intensywnego pulsacyjnego (IPL) w połączeniu z laserem frakcyjnym ResurFX™ to kompleksowe rozwiązanie w walce z hiperpigmentacją. Zabieg Photofabulous™ celuje w ciemne plamy i nierówności kolorytu, a jednocześnie stymuluje skórę do regeneracji i produkcji nowego kolagenu.

Terapia witaminą C+A

Wysoko stężone antyoksydanty, takie jak witaminy C i A, znane ze swoich właściwości rozjaśniających skórę i redukcji przebarwień to kolejna propozycja dostępna w naszym salonie. Warto dodać, że antyoksydanty chronią również skórę przed przyszłymi uszkodzeniami wywołanymi przez promieniowanie UV.

Mezoterapia mikroigłowa i igłowa

Mezoterapia polega na wprowadzeniu substancji aktywnych w głąb skóry. W trakcie zabiegu stosujemy m.in. koktajle witaminowe, kwas hialuronowy, a także inne składniki aktywne. Efekt to rozjaśnienie przebarwień i poprawa ogólnej kondycji skóry.

Laser frakcyjny nieablacyjny

Jest to delikatniejsza forma terapii laserowej, która skutecznie zmniejsza widoczność przebarwień, jednocześnie minimalizując czas regeneracji. Laser frakcyjny nieablacyjny stymuluje odnowę komórkową i produkcję kolagenu, co dodatkowo przyczynia się do poprawy tekstury skóry.

Peelingi chemiczne

Wspomniane wyżej peelingi chemiczne, wykorzystujące różne rodzaje kwasów, pomagają w złuszczaniu zewnętrznych warstw skóry. To prowadzi do redukcji przebarwień i poprawy tekstury skóry. W naszej ofercie dopasujemy odpowiedni kwas i jego stężenie do Twojej cery i stanu przebarwień.

Zabiegi Geneo

Geneo to innowacyjne rozwiązanie, które łączy mikrodermabrazję z głęboką rewitalizacją i odżywianiem skóry. Dzięki wykorzystaniu specjalnych koktajli składników aktywnych, zabiegi te skutecznie wspomagają w redukcji przebarwień i poprawiają jędrność skóry.

Każdy z tych zabiegów jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb i typu skóry pacjenta. Dzięki temu zapewniamy jak najlepsze efekty, które wzmacniamy, łącząc niektóre terapie. 

Zachęcamy do skonsultowania się ze specjalistami w Instytucie Piękna Masiak. Dobiorą najodpowiedniejszą metodę leczenia hiperpigmentacji i cieszyć się promienną, zdrową skórą.


[i] Anna Kołodziejczak, Kosmetologia, t. 1, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019, s. 318.

[ii] Xiaoxue Xing, Yanjun Dan, Zhongyi Xu, Leihong Xiang, Implications of Oxidative Stress in the Pathogenesis and Treatment of Hyperpigmentation Disorders (Implikacje stresu oksydacyjnego w patogenezie i leczeniu zaburzeń hiperpigmentacji), online:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8789419/, dostęp: 13.02.2024

Możesz także polubić ...
Popularne artykuły ...